Відділ освіти Чечельницької районної державної адміністрації

Як атестуватися вчителю, який викладає кілька предметів?

Як атестуватися вчителю, який викладає кілька предметів?

Як атестується вчитель, який викладає кілька предметів? Як відбувається оплата праці педагогу, який додатково працює з ГПД та веде гурток? Як атестується учитель початкових класів вищої (першої, другої) категорії, який працює за суміщенням вихователем ГПД та керівником гуртка?

Відповідь на питання щодо атестації вчителя, який викладає декілька предметів, дає пункт 3.25 Положення про атестацію педагогічних працівників. Дуже часто в школах учителі викладають кілька предметів. Наприклад, вчитель музичного мистецтва може викладати додатково «Основи здоров’я» та «Захист Вітчизни» (у дівчат).

У такому випадку вчителю не потрібно атестуватися з усіх предметів, атестацію педагог проходить як вчитель музичного мистецтва (відповідно до диплома та займаної посади), а заробітна плата за результатами атестації буде нараховуватись і на години з «Основ здоров’я» і «Захисту Вітчизни», але тільки за умови проходження курсів підвищення кваліфікації з усіх предметів. Де і якої тривалості потрібно проходити курси з додаткових предметів — на сьогодні, у зв'язку зі змінами в царині підвищення кваліфікації педагогічних працівників, це питання залишається відкритим. Найкраще в цьому плані співпрацювати з ІППО, які надають можливість одночасного проходження курсів з кількох предметів чи навіть посад.

Отже, якщо вчителю музичного мистецтва за результатами атестації присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії», то йому будуть оплачуватись години «Основ здоров’я» та «Захисту Вітчизни» по вищій категорії, якщо він пройшов курси з цих предметів, а якщо вчитель пройшов курси підвищення кваліфікації тільки з «Основ здоров’я», то за години «Основ здоров’я» оплата буде йти по вищій категорії, а за години «Захисту Вітчизни» по категорії спеціаліст.

Оплата праці педагогу, який працює додатково ГПД та веде гурток

З подібним питанням найчастіше стикаються вчителі початкових класів, але схожа ситуація може бути, наприклад, і у практичного психолога, який додатково викладає українську мову, педагога-організатора, який працює один день в групі подовженого дня, або вчителя фізкультури, який проводить гурткові заняття з певного виду спорту.

Оплата праці залежить від категорії працівника, а категорія від атестації. Отже, щоб оплата праці здійснювалась у повному обсязі, працівник має бути проатестований правильно. Відповідно до пункту 3.23 Положення про атестацію педагогічних працівників, при суміщенні працівниками педагогічних посад в одному навчальному закладі їх атестація здійснюється з кожної займаної посади.

Досить часто вчителі та керівники шкіл вважають, що вчителі, які ведуть додатково групу подовженого дня чи гурток не мають «суміщення». Але, вчитель проводить уроки та викладає певний предмет, у групі подовженого дня працює вихователь, а гурток проводить керівник гуртка.

Таким чином, вчитель початкових класів, який два дні працює з групою подовженого дня та додатково має 1 годину гурткової роботи, має бути проатестований і як вчитель початкових класів, і як вихователь ГПД, і як керівник гуртка. Також психолог, який, наприклад, додатково викладає українську мову, атестується як практичний психолог і як вчитель української мови.

Атестація за кожною займаною посадою при суміщенні може проводитись в один рік (одночасно), але по кожній посаді оформлюється окремий атестаційний лист. Усе це необхідно враховувати і при проходженні підвищення кваліфікації, адже вчитель початкових класів повинен мати ще й свідоцтво про проходження курсів вихователів ГПД та керівників гуртків.

Практичний психолог додатково має пройти курси для вчителів української мови і навіть вчителю фізкультури додатково потрібно пройти курси керівників гуртків. Знову ж таки, питання де проходити курси та у якій кількості годин залишається відкритим, багато педагогів проходять такі курси в ІППО.

При відсутності зазначених курсів підвищення кваліфікації неможливо проатестувати педагога, а отже за посадами, з яких працівник не атестований, оплата праці буде здійснюватись як «спеціалісту» або за нижчим тарифним розрядом (керівникам гуртків не присвоюються категорії, їм встановлюються розряди).

Також, досить часто виникає питання, як правильно атестувати учителя початкових класів вищої (першої, другої) категорії, який додатково працює за суміщенням вихователем ГПД та керівником гуртка і раніше не атестувався ні як вихователь ГПД, ні як керівник гуртка?

З таким питанням часто стикаються керівники навчальних закладів, коли вперше дізнаються, що працівник має бути проатестований за всіма цими посадами. Як правило, хороший вчитель гарно працює і на ГПД, і чудово працює з гуртківцями, і у такому випадку є бажання проатестувати вчителя «максимально».

Це можливо. Атестаційний лист вчителя початкових класів заповнюється традиційно. А в атестаційному листі вихователя ГПД мають бути зроблені такі записи: в графі «Результати попередньої атестації» – «Атестувався як вчитель початкових класів, присвоєно вищу категорію», а в графі «Результати атестації» — «Відповідає займаній посаді, порушити клопотання перед атестаційною комісією ІІ рівня про присвоєння кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії». В атестаційному листі керівника гуртка в графі «Результати попередньої атестації» буде такий самий запис як і в атестаційному листі вихователя ГПД, а в графі «Результати атестації» – «Відповідає займаній посаді, встановити 12 тарифний розряд».



« повернутися до списку новин